Global Positioning System

Navstar-2GPS – Global Positioning System (globálny pozičný systém) je skvelý pomocník pri pohybe v teréne. Je to aj prístroj, ktorý je súčasťou sústavy pozostávajúcej z 3 častí, bez ktorých by to celé nefungovalo. Jednu časť (prijímač – Vaše zariadenie) väčšinou držíte v ruke, druhá pre systém rovnako dôležitá sa nachádza na obežnej dráhe okolo Zeme vo výške viac ako 20 tisíc km,  a tvorí ju minimálne 24 družíc vysielajúcich informácie potrebné pre zistenie polohy takmer kdekoľvek na Zemi z oblohy smerom na povrch Zeme. Poslednou časťou je pozemné riadiace centrum, ktoré sa stará o to aby Vaša GPS-ka dostala čo najpresnejšie informácie, z ktorých sa potom pomerne zložitou matematikou vypočítava Vaša poloha.

Tento malý technický úvod bol potrebný na to, aby bolo ľahšie pochopiť, ako GPS pracuje, a prečo občas nefunguje tak ako by sme čakali.

FUNKCIE

Pozrime sa bližšie na to DŽÍ-PÍ-ES (mašinka vo Vašej ruke). Väčšinou je to zariadenie, ktoré má obrazovku, niekoľko tlačidiel a okrem zistenia Vašej polohy (zemepisných súradníc) umožňuje túto polohu zobraziť aj na digitálnej mape na obrazovke zariadenia. Až táto kombinácia kvalitnej (presnej  a dostatočne podrobnej) mapy a Vašej polohy sú skutočnou pomôckou na cestách a v teréne.

Moderné zariadenia ponúkajú aj mnohé doplnkové funkcie, ako elektronický kompas, atmosferický barometer, záznam prejdenej trasy, informácie o prejdenej vzdialenosti, celkovo nastúpanej  výške, celkovom čase výletu.  Niektoré dokážu na základe zmeny tlaku vzduchu predpovedať aj zmeny počasia, tak Vás prípadne varovať pre prichádzajúcou búrkou (náhly pokles tlaku). Zaujímavou funkciou je plánovanie trasy, alebo podrobná navigácia.

Podrobná navigácia je najčastejšie využívaná funkcia týchto zariadení (pozor, nie všetky zariadenia túto funkciu majú a navyše musíte mať mapu, ktorý navigáciu podporuje). Väčšinou stačí do prístroja zadať súradnice cieľa a prístroj vyhľadá najrýchlejšiu alebo najkratšiu trasu k cieľu. Počas cesty Vás zariadenie informuje o vzdialenosti  do najbližšej odbočky. Tieto inštrukcie treba brať s istou rezervou, pretože ich správnosť je podmienená presnosťou mapy, ktorú používate. Vždy je dobré sa orientovať na ceste alebo v teréne, bez ohľadu na to, čo tvrdí navigácia. Vodiči majú dokonca povinnosť venovať sa riadenie vozidla a rešpektovať dopravné značenie, čiže navigácia je iba pomôcka v orientácii.

Plánovanie trasy je jednoduchším variantom podrobnej navigácie. Plánovanie trasy použijeme v prípade, že ideme do cieľa, ku ktorému naše mapové podklady nepoznajú cestu.  Plánovanie trasy pozostáva zo zadania prejazdových bodov vášho výletu, a pri pohybe v teréne Vám zariadenie ukazuje smer k najbližšiemu cieľu. Po dosiahnutí prejazdového bodu, automaticky ukazuje smer k nasledujúcemu bodu.

Na to aby sme dokázali naplno využiť potenciál tohoto zariadenia, treba mať na zreteli niekoľko pravidiel. Ako bolo v úvode napísané, GPS nie je iba to zariadenie, ktoré držíte v ruke. K správnej funkcii je potrebný aj “výhľad na nebo”. Znamená to, že pre správne fungovanie GPS musíme zabezpečiť minimum prekážok medzi prijímačom a satelitmi. Kovová strecha, prijímač umiestnený vo vnútri budovy, ale aj vysoké budovy v blízkom okolí prijímača, prijímač hlbokej dolina, hustý les, zamračené počasie, ale aj slnečná aktivita negatívne vplýva na presnosť polohy.

Na presnosť polohy majú vplyv aj podmienky v akých zapínate GPS zariadenie a aj to, kde máte uložený zapnutý prístroj, keď sa práve nepozeráte na jeho obrazovku.

ZAPNUTIE

Pristroj by ste mali zapínať na mieste so širokým výhľadom na oblohu, položený na nejakej pevnej podložke až do okamihu, kedy prístroj získa Vašu polohu (toto sa volá GPS FIX). Potom by ste mali prístroj nechať ďalšiu minútku-dve bez pohybu. Tento postup zabezpečí získanie najlepšej presnosti pri štarte prístroja.

PREVÁDZKA

ak chcete mať počas celého výletu najlepšiu možnú presnosť, mali by ste Váš prístroj nosiť na mieste, kde je najmenej prekážok medzi prístrojom a satelitmi, napr. v najvyššie položenom vrecku Vášho batohu. Prístroj vo vrecko nohavíc alebo na šnúrka v krku je menej vhodne miesto, tam prevažne tvorí istú prekážku Vaše telo.

Všeobecne je možné povedať, že za ideálnych okolností je presnosť polohy udávaná GPS-kou lepšia ako 5-15 metrov (v závislosti od typu prijímača), v sťažených podmienkach (obmedzený “výhľad na nebo”) môže byť presnosť polohy aj horšia ako 100 metrov. Horšie podmienky na prijem signálu z GPS satelitov môže viesť k úplne zmätočnej polohe, často aj k nemožnosti získať polohu. Zhoršené podmienky príjmu signálu môžu znamenať to, že si vyberiete nesprávnu odbočku a v lepšom prípade sa budete musieť vrátiť pár stoviek metrov spať, keď zistíte, že idete nesprávne. V ťažkom teréne, v zlom počasí, alebo v prípade zranenia je potrebné na túto skutočnosť brať ohľad a ak je to možné, orientovať sa aj podľa mapy v teréne a nespoliehať sa iba na GPS.  

1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5 (1 votes, average: 4,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...
1 496 zobrazení

Pridaj komentár