Spravodaj Január 2013

Krátky prehľad udalostí OSM nie len v oblasti Slovenska

Obsah:

Nový rok 2013

Začíname nový rok. Dali sme si predsavzatie, že sa pokúsime Vás, našich výdatných mapperov, návštevníkov mapového portálu freemap.sk a priaznivcom máp, dobrovoľníctva a „open“ činností, trochu lepšie informovať o dianí okolo OSM/Freemap. Dôkazom tohoto snaženia je aj prvé vydanie  spravodaja, v ktorom prinesieme prehľad toho, čo sa udialo na poli OpenStreetMap na Slovensku.

Lovenie nepovolených zdrojov

http://www.ssc.sk/V názvoch pár changeset-ov v oblasti Slovenska sa objavila skatka SSC. Ako sa ukázalo, došlo k nepochopeniu použitia dát od SSC (Slovenská Správa Ciest) a nový mapper okrem vlastného zberu dát OSMtracker-om použil aj ortofoto z SSC stránky na dokreslenie niekoľkých ciest. Preto znova zdôrazňujeme, že pre účely OSM-Freemap je  použiteľný IBA miestopis (textový popis priebehu a dĺžky ciest) a ostatné dáta od SSC sa nesmú používať. Keďže zadané dáta neboli v súlade s licenčnými podmienkami, boli odstránené z OSM, mapper bol zároveň upovedomený a náležite poučený.

OSM komunita dbá na pôvod dát, preto pri akomkoľvek zistení, že dáta neboli zo zdroja, ktorý dal povolenie použiť ich v OSM alebo licencia nie je kompatibilná s OSM sa tieto dáta nekompromisne odstránia.

Geocaching.sk data na freemap.sk

The Groundspeak Geocaching Logo is a registered trademark of Groundspeak, Inc. Used with permission.

Dostala sa nám pred nejakým časom (pred asi  pol rokom) informácia zo slovenskej geocaching komunitu, že nastal nejaký problém s prístupom a aktualizáciou údajov o geocaching skrýšach. Preventívne, kvôli obave, že  by údajové rozhranie na geocaching.sk prestalo vracať údaje a vrstva by ostala prázdna,  sme  pozastavili aktualizáciu geocaching vrstvy na freemap.sk.

V diskusnej skupine osm_sk sa rozprúdila debata o aktuálnosti informácií vo vrstve Geocaching.sk. Po oboznámení s  vyššie popísaným stavom sme zistili, že rozhranie vracia dáta, ale tie sú rovnaké – rovnako staré – najnovší záznam je GC3FZ2Z  z 30.6.2012, ktorý je typu geoevent. Najnovšia skrýša je GC3KX3A z 21.5.2012.  Dá sa teda predpokladať, že Geocaching.sk nevie lebo nemôže aktualizovať svoje údaje od konca mája 2012.

Narýchlo sme porovnali slovenské skrýše na viacerých mapových portáloch, vrátane geocaching.sk. Zistili sme, že s veľkou pravdepodobnosťou používajú rovnaké údaje pochádzajúce z geocaching.sk.

Trochu čítania diskusných skupín, pohľad do term of use, kde si prevádzkovateľ stránky vyhradzuje právo na používanie informácií z geocaching.com (pri zachovaní autorských práv patriacich autorovi obsahu), vrátane vytvorenia odvodených diel, ponuky na predaj, a predaja tretím stranám. Zároveň nie je možné bez písomného súhlasu vytvárať odvodené diela vrátane kombinovania obsahu geocaching.com s iným obsahom. Efektívne to znamená, že sa môžeme opýtať, či by nešlo dostávať základné informácie o geocache skrýšach na slovensku, no pravdepodobná odpoveď je jasne napísaná v predošlých vetách.

Jediná aktuálna možnosť je integrácia freemap.sk s Geocaching Live API,  čo by umožnilo používateľom služby geocaching sa prihlásiť svojimi prihlasovacími údajmi a tak zobrazovať neverejne informácie o skrýšach na mape. Tento záver je začiatok  konca geocaching vrstvy na freemap.sk.

Felix- náš primárny server opäť v dosahu sysadminov

Možno ani netušíte, že sme posledné skoro 2 roky nemali fyzický prístup k hlavnému serveru Freemap-u  – k nášmu Félixovi. Bolo to spôsobené sporným vzťahom a financovaním predošlých dvoch majiteľov rack-ov, v ktorých je náš server umiestnený. Reálne sme ani len zmluvu nemali a po zmene majiteľov nám bol úplne zamedzený prístup do serverovne. Aktuálny majiteľ firmy LocalNet sa postavil k problémom tvárou, čoho výsledok je, že máme zmluvu a opäť prístup k serveru. Museli…vlastne chceli sme byt feroví, a zaplatili sme spätne 1.8 MWh elektrickej energie, ktorú Félix spotreboval za rok 2012.  Za to sme dostali veľmi príjemnú cenu za serverhousing. Ešte raz a aj touto cestou ďakujeme LocalNet-u za doriešenie formálnych a finančných nedostatkov.

Ďalšie omrvinky

Iné drobnosť, ku ktorým viac informácií dohľadáte na diskusnom fóre na adrese http://groups.google.com/group/osm_sk, pre viac infomácií sú pripojené a odkaz na prílohy alebo iné portály.

  • denník sme.sk vypúšťal v spolupráci s stsproject.net stratosférický balón. Jeho polohu mohli sledovať čitatelia online nad freemap.sk podkladom. Obrázok tu
  • v novembri 2012 Freemap Slovakia spolu so Spoločnosťou pre otvorené informačné technológie a portálom Geoinformatika podáva pripomienku k zákonu o geodézii a kartografii, výsledky pozitívne, v médiách e-trend, dsl.sk
  • komunita hľadala a riešila tagy pre vybrané dopravné značky, ktoré mohli byť sporne tagované v OSM napr. značka „Okrem dopravnej obsluhy“, a tak sa dožil aktaulizácie aj plugin RoadSigns pre JOSM 
  • časť portálu Freemap „Nahraj GPX“ dostala prepojenie na embedded.freemap.sk – našu vložiteľnú mapu, a tak je možné zobrazovať Vami nahraté záznamy prejdených trás jednoduchým vložením freemap mapy do vlastných webov
  • začali sme riesiť  podrobnejšie mapové podklady – pre znalých z17 z z18, čiastočné pokrytie už aj s adresnými bodmi je dostupné pre registrovaným používateľov freemap.sk   

Slovo na záver

Chceli by sme touto cestou požiadať každého, kto má záujem občas napísať čo sa udialo, prípadne sa ešte len udeje, kto chce zverejniť návod ako niečo sfunkčniť, aby sa o tom dozvedeli používatelia freemap.sk, aby nás kontaktoval. A môžete nás kontaktovať aj keď sa len budete chcieť podeliť so zaujímavým príbehom z mapovania alebo zaujímavým tipom na výlet.

Jozef Vince, Michal Bellovič

1 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 5 (1 votes, average: 3,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...
2 896 zobrazení

Pridaj komentár