Spravodaj Február 2013

Vitajte pri čítaní už druhého spravodaja.

Obsah:

2147483647

Pýtate sa čo to je za podivný titulok? 2147483647 je najvyššie číslo ktoré sa dá uložiť ako 32bit signed integer a 9. 2. 2013 sa v OSM dátach objavil bod s id 2147483648. Čo znamená že všetky programy, ktoré pracujú s OSM dátami a neboli upravené, majú od tohoto dátumu problém. Väčšina z nich však na túto „prelomovú“ udalosť bola pripravená. Osmarender ktorý používa už asi len Freemap medzi ne ale nepatril. Našťastie stačilo zmeniť pár typov polí v databáze a fungujeme ďalej. Horšie je na tom Gosmore zabezpečujúci routing na freemap.sk. Nová verzia už podporuje väčší rozsah, pre problémy ale nemohla byť ešte nasadená.

Lyžiarske strediská

Táto zimná sezóna bude z nášho, mapovacieho, pohľadu výborná. Zmapovalo sa počas nej niekoľko väčších aj menších lyžiarskych stredísk, ako napríklad Kojšovská hoľa, Levočská dolina, Ski Lysá ale aj ďalšie. Samozrejme na lyžiarskej mape, ale aj na ostatných, je stále čo zlepšovať a preto neváhajte, ak niečo chýba, pridajte to!

Kontrola kompletnosti cestnej siete

Pravidelný mapperi vedia, že od Slovenskej správy ciest máme povolenie použiť textový miestopis. Tiež možno vedia o sledovátku na adrese http://osm.margus.sk/roads/, kde je miestopis porovnaný s OSM údajmi. V tabuľke potom pekne vidieť o koľko je cesta v OSM kratšia alebo dlhšia oproti miestopisu, prípadne či nám úplne nechýba.

Tento zoznam bol aktualizovaný o najnovší miestopis a ako vidieť už nám chýbajú iba dve kratšie cesty III. triedy, III/018095 v okrese Martin a III/076001 v okrese Žarnovica. Asi by ich mal ísť rýchlo niekto zmapovať.

Odbočovacie pruhy

Asi prvá, i keď zatiaľ len čiastočná (berie do úvahy len tag turn:lanes:forward), podpora pre odbočovacie pruhy sa objavila v navigácií mapFactor Navigator free pre Android a Windows.

ukážka1 ukážka2

Aktuálne je na Slovensku minimum pruhov zaznačených, ale s podporou v navigáciach sa snáď viac začnú aj značiť.

Ďalšie omrvinky

  • Vďaka Martinovi Ždilovi môžete používať GPX animátor na vizualizáciu vašich výletov, či mapping party. Podrobnosti nájdete v samostatnom článku.
  • Pravidelný Freemap Hacking evening v Bratislavskom Progressbare priniesol prekvapivú účasť a zaujímavú diskusiu. Najbližší bude 11. marca opäť v Bratislavskom Progressbare. Tešíme sa na Vašu účasť.
  • 9. – 10. februára sa v Žiline konala konferencia OSS víkend, na ktorej sa zúčastnil aj zástupca Freemap. Účastníkom predstavil novinky projektu za posledný rok.
  • Po prázdninách začal opäť semester a s tým aj vyučovanie na Prírodovedeckej fakulte UK, kde sa vyučuje predmet OpenStreetMap II. Veríme že z týchto študentov vyrastú zdatní „mapperi“.

 

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 votes, average: 0,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...
1 813 zobrazení

Pridaj komentár