Freemap vektorové topografické mapy

Možno ste už na našom fóre osm_sk alebo na facebook stránke počuli o tom, že sa niekde v digitálnom vesmíre potulujú nejaké vektorové topografické mapy Slovenska, ktoré sú navyše zadarmo. K tejto informácií sa isto pritrafili slová ako offline, Freemap, OpenStreetMap, či Locus… jediný problém je, že všetko ostatné sa dá zhrnúť do takmer zúfalej otázky: „Čo … kde … ako … ?„. Tento článok  sa pokúsi postarať o zánik tejto otázky…

Na začiatok rozlúskneme niektoré kľúčové fakty:

voľná mapa – vďaka medzinárodnému projektu OpenStreetMap.org  a slovenkým openstreetmap dobrovoľníkom prevažne známym pod názvom Freemap Slovakia existujú pre Slovensko celkom dobre použiteľné  digitálne mapové podklady (zámerne som nenapísal skvelé, pretože je ešte veľa priestoru na ich vylepšovanie, ale samotný fakt, že takéto údaje existujú je neodškriepiteľne skvelý), ktoré sú dostupné pod voľnou licenciou ODbL 1.0, ktorej základné princípy sú:

podklady sú voľne dostupné
vyžaduje sa uvedenie zdroja (preto sa všade spomína ten OpenStreetMap)
ľubovolná úprava týchto údajov musí byť opäť dostupná pod rovnakou licenciou (toto vlastne znamená, že najlepšie je upravovať priamo v hlavnej databáze OpenStreetMap)

vektorová – do nedávna (pár rokov dozadu, mám na mysli časy slávy programov Ozi Explorer, TrekBuddy, Mobile Atlas Creator) sme boli zvyknutí na to, že sme si prevažne mapy pochybného pôvodu v podobe malých, veľkých aj veľmi veľkých obrázkov (hovoríme im rastrové mapy, ich veľkosť bola meraná v mega- až gigabajtoch) natlačili do telefónu, vždy ten kúsok, kam sme práve šli na výlet. Tieto mapy, o ktorých sa píše v tomto článku nie sú obrázky, ale vektory – zjednodušene poviem, že sú to čiary, ktoré predstavujú napr. cestu alebo ohraničujú les, výhodou je, že zaberajú v tejto forme podstatne menej „bajtov“ a je možné tieto údaje zobraziť v takmer ľubovoľnej mierke – kludne od 1:10 000 000 až po 1:5 000, pritom stále zaberajú rovnaký počet „bajtov“…

offline – dnešná doba mobilného internetu umožňuje nemať gigbajty (prevažne) zbytočných obrázkov (rozumej rastrové mapy) so sebou v telefóne, mapové programy umožňujú v prípade potreby časť mapy stiahnuť z internetu, niektorí autori máp dokonca umožnia nejaký čas tieto stiahnuté kusy uchovať v telefóne; problém ale nastáva relatívne skoro, mobilný internet  zvyšuje spotrebu telefónu a v lese, kde nie je dátový či dokonca ani mobilný signál je Vám táto vlastnosť celkom nepoužiteľná.  Riešenie  je ako v predošlom bode, doma sťahovať tisíce obrázkov, alebo si mapu vo forme vektorov jednorázovo stiahnete do telefónu a máte so sebou veľkú oblasť, v ľubovolnej mierke pri zachovaní rozumnej veľkosti stále so sebou bez ohľadu na signál mobilného operátora

Po zistení výhod, ktoré od máp očakávame v našom šikovnom mobilnom telefóne, poďme konečne vyriešiť tú otázku z úvodu článku…

Čo … by sme už vedeli – chceme voľnú vektorovú mapu najlepšie offline do nášho telefónu.

Kde … reálne je niekoľko možností, vyberieme jednu, pre ktorú máme dostatočne dobré riešenie: Potrebujeme aplikáciu Locus pre android telefón, ktorú si môžete vyskúšať v bezplatnej verzii Locus Free, ktorá nemá niektoré vychytávkové funkcie zato zobrazuje reklamu :). V prípade, že sa Vám zapáči, môžete podporiť autora zakúpením platenej verzie Locus Pro (aktuálne za 7,49 EUR) . Na využitie offline vektorových máp Vám postačí free verzia. K tomu nainštalujeme ešte Freemap.sk add-on for Locus a môžeme začať. Odporúčam sa pripojiť na wifi, pretože sa chystáme stiahnuť o čosi viac ako 100 megabajtový archív.

Ako … Spustíme aplikáciu Freemap Locus, jednoduché prostredie ponúka 3 tlačidlá, zvolíme Správca máp a štýlov. Zobrazí sa zoznam dostupných súborov, bielou farbou sú zobrazené dostupné, zelenou nainštalované a oranžovou sú vyznačené súbory, ku ktorým je dostupná aktualizácia. Vyberieme Freemap Slovakia Topo téma, kde sa okrem inštrukcií ako to spojazdniť, nachádza aj tlačidlo Inštalovať. Toto je malý súbor, ktorý predstavuje tému pre mapy. Ostáva ešte stiahnuť mapy samotné. Kliknutím na tlačidlo „späť“ , výberom položky Freemap Slovakia Topo v. 2013-03-22 a kliknutím na tlačidlo Inštalovať stiahneme a nainštalujeme mapový podklad.

Nasleduje finish, ktorý bude zároveň aj záverečným stúpaním… ukončíme Aplikáciu Freemap Locus, spustíme Locus Free alebo Locus Pro. Ak spúsťate Locus prvý krát, musíte sa prebojovať par obrazovkami, ktoré Vám pomôžu relatívne všestranný program trochu prispôsobiť Vašim potrebám. Ak ste sa prebojovali na hlavnú obrazovku s nejakou mapou, pokračujte ťuknutím vľavo hore na 3 bodky alebo zvoľte na Vašom telefóne tlačidlo pre menu. Ťukajte na  na Nastavenia (Settings), Mapy – rozšírené (Maps – advanced), kde nájdete v sekcii Vektorové mapy, položku Vzhľad mapy (Theme of  Map). Zo zoznamu v časti Externé motívy vyberte freemap_slovakia.  Vráťte sa spať na obrazovku s mapou, zvoľte opäť 3 bodky alebo zvoľte  menu. Z ponuky vyberte Mapy (Maps). Nájdete tu záložky, zvoľte VECTOR,  mali by ste vidieť zložku EUROPE,  a v nej Slovakia-topo-osm-srtm. Po zvolení tejto  položky by ste mali vidieť niečo podobné tomu čo je na obrázku nižšie.  

 

freemap_vector 

Záverečné titulky: Vďaka patrí autorovi aplikácie Locus (Menion Asamm, Asamm Software, s. r. o., Praha, Czech Republic), autorom knižnice na vykresľovanie a vytváranie vektorových máp MapsForge, nášmu *Martin* (Martin Ždila, Košice, Slovakia)   za vytvorenie Freemap Locus add-on, a v neposlednom rade aj slovenským OpenStreetMap dobrovoľníkom/turistom/freemapistom za to, že vytvorili mapové podklady pre Slovensko.

2 votes, average: 4,50 out of 52 votes, average: 4,50 out of 52 votes, average: 4,50 out of 52 votes, average: 4,50 out of 52 votes, average: 4,50 out of 5 (2 votes, average: 4,50 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...
20 438 zobrazení

Pridaj komentár