Nové vrstevnice a reliéf

Pravidelní používatelia turistickej či cyklo mapy už určite zaregistrovali zmenu. Pre nich, ale aj tých ostatných máme dobrú správu. Pre Slovensko máme na freemap.sk nové vrstevnice a reliéf, ktoré sú výrazne presnejšie a detailnejšie ako pôvodné vytvorené z dát SRTM od NASA.

To všetko vďaka José-ho iniciatíve a ústretovému prístupu pána RNDr. Štefana Káčera zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra.  

Presnejšie a podrobnejšie výškové údaje nám poskytli príležitosť aj  trochu upraviť výzor. Nový reliéf je viac plastický, z juhozápadu svahy zalieva „slnečný svit“ a severovýchodné svahy majú mierne namodralý nádych. Údaje sú kompletnejšie, takže už nebudú prázdne miesta ako pri starých dátach. Zlepšenie je  najviac viditeľné  hlavne vo Vysokých Tatrách, kde vplyvom nepresnosti a interpolácie mali pôvodné SRTM vrstevnice a relief miestami tvar, ktorý sa ani nepodobal skutočnému tvaru krajiny.

SRTM DEM údaje majú nižšiu presnosť, informáciu o nadmorskej výškove obsahujú každých približne 90 m (presnejšie pri rovníku to je okolo 90m, tu u nás hore to bude niečo menej). Nové dmr20 údaje majú výškovú informáciu každých 20 m.

Pre porovnanie ukážka pôvodného a nového vzhľadu turistickej mapy.staré vrstevnice a reliéfnové vrstevnice a reliéfAko vidieť, reliéf je výraznejší a je lepšie vidieť strmé svahy.

Momentálne sú všetky dáta na našom serveri Felixovi a ten už nejakú dobu pracuje na plné obrátky, aby znova poskladal vrstvu turistiky a cyklistiky pre celé Slovensko. Do z15 sú podklady aktualizované, z16 postupne pribúda. Zatiaľ sa môžete pokochať napríklad pohľadom na Tatry http://www.freemap.sk/#m=T,p=49.17456|20.14921|14|T.

 

2 votes, average: 4,50 out of 52 votes, average: 4,50 out of 52 votes, average: 4,50 out of 52 votes, average: 4,50 out of 52 votes, average: 4,50 out of 5 (2 votes, average: 4,50 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...
5 207 zobrazení

Pridaj komentár