Tutoriál OpenStreetMap, časť prvá – mapová databáza OpenStreetMap

Vitajte pri prvom diele tutoriálu k mapám OpenStreetMap. Tento, ako aj ďalšie diely, vám priblížia technologické pozadie mapových aplikácii založených na projekte OpenStreetMap a uvedú vás do tajov slobodného mapovania.

Vedeli ste,  že …

… mapy Freemap sa vykresľujú z tej istej mapovej databázy ako aj základné mapy na stránke projektu OpenStreetMap? Na vykresľovanie oboch máp z tých istých údajov sa používa iná technológia a iné mapové štýly – t.j. iná vizuálna prezentácia jednotlivých typov objektov, ako napríklad chodník alebo les. Preto sa rovnaké objekty na týchto mapách od seba vizuálne líšia. Niektoré objekty dokonca nie sú v jednej či druhej výslednej mape vôbec. Napríklad na základnej mape OpenStreetMap budete darmo hľadať farebné vyznačenie turistických či cyklistických trás, hoci v mapovej databáze obsiahnuté sú. Na turistickej a cyklistickej mape Freemap ich ale nájdete.

mapy Freemap nie sú jedinou alternatívou k základnej mape OpenStreetMap. Existuje veľké množstvo projektov, ktoré si z celosvetovej databázy OpenStreetMap vytvárajú (renderujú) mapy po svojom. Každá takáto mapa poskytuje iný pohľad na tie isté mapové údaje a môže byť zameraná na špecializované použitie. Takto vznikajú tématické mapy, ako cestná mapa pre motoristov, turistická mapa pre turistov, ale aj rôzne špecializované mapy, ako mapa trás mestskej dopravy, či dokonca mapa nadzemného elektrického vedenia.

mapy Freemap sa aktualizujú  v priemere raz denne s približne jedno- až dvoj- dňovým oneskorením voči aktuálnym údajom v databáze OpenStreetMap. V prípade POI (ikony) a textov (názvy) to môže byť aj niekoľko týždňov. Naproti tomu, základná mapa OpenStreetMap sa aktualizuje bežne do niekoľkých minút, keďže je prepojená priamo s OpenStreetMap databázou. Preto občas môžete zbadať dočasné rozdiely medzi týmito mapami.

Ak si teda želáte niečo opraviť alebo doplniť na mape Freemap, štandardných mapách OpenStreetMap alebo inej mape založenej na databáze OpenStreetMap, môžete tak po zaregistrovaní sa učiniť priamo online na stránke projektu OpenStreetMap, alebo použiť ľubovoľný editor OpenStreetMap, napríklad skvelý a komunitou preferovaný editor JOSM. Každú zmenu, najmä tie väčšie zvážte, aby ste nepoškodili cennú prácu iných mapovačov. Tiež dôrazne odporúčame prejsť si manuál pre začiatočníkov a pripojiť sa do mailing listu, kde Vám už skúsenejší mapovači radi poradia.

Časť druhá >

 

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...
4 279 zobrazení

Jedna odpoveď na “Tutoriál OpenStreetMap, časť prvá – mapová databáza OpenStreetMap”

  1. didoa píše:

    …výborne, už sa neviem dočkať ďalšieho príspevku 🙂

Pridaj komentár